Az utóbbi időben Magyarországon a mérgezéses esetek száma 14 és 16 ezer között váltakozott évente - közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat pénteken az MTI-vel.
Ezek fele öngyilkossági kísérlethez köthető, másik fele pedig véletlen baleset; az utóbbiak negyede a 18 évesnél fiatalabbakat érinti. Leggyakrabban gyógyszerek, ipari és háztartási szerek okoznak mérgezést - tették hozzá. Az ÁNTSZ közleményében kifejtette: az Országos Kémiai Biztonsági Intézet (OKBI) és az Országos Egészségfejlesztési Intézet (OEFI) pedagógusoknak, kémiatanároknak, védőnőknek, kémiai biztonsági felügyelőknek szervezett konferenciát. A csütörtöki előadásokon kiderült, hogy a fiatalok alig tudják, hogy mit jelentenek a vegyszereken látható piktogramok. E tekintetben előrelépést jelent majd az az európai uniós rendelet, amely 2015-től egységesíti és egyszerűsíti a figyelmeztető jelzéseket - hangsúlyozták. Az ÁNTSZ közleménye szerint a konferencián
Kovács Attila
helyettes országos tiszti főorvos hangsúlyozta: "a kémiai anyagok körülvesznek minket a hétköznapokban, az ipar újabb és újabb vegyületeket fejleszt ki". A kémiai anyagok helytelen használata mérgezéses esetekhez, sérülésekhez vezethet, ezért a kockázatok elkerülése a cél - mondta.
Zacher Gábor
, a Péterfy Sándor utcai kórházklinikai toxikológiai osztályának főorvosa az úgynevezett dizájnerdrogokról tartott előadást. A toxikológus elmondta, hogy az újabb és újabb kábítószerek olyan sebességgel jelennek meg, hogy nehéz követni a változásokat, az új szerek hosszú távú hatásai pedig megjósolhatatlanok. A szakember szerint a szülők és a pedagógusok legfontosabb feladata, hogy az ebből következő rendkívüli kockázatokra felhívják a fiatalok figyelmét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.