Közélet

Paks II. - Aszódi Attila: nagy a nemzetközi érdeklődés a beruházás iránt

Paks II. - Aszódi Attila: nagy a nemzetközi érdeklődés a beruházás iránt

2016. október 31., hétfő
Paks II. - Aszódi Attila: nagy a nemzetközi érdeklődés a beruházás iránt

Nagy a nemzetközi érdeklődés a Paks II. beruházás iránt, az Európai Unió minden tagországa figyelemmel kíséri a projektet - mondta Aszódi Attila, a paksi atomerőmű teljesítményének fenntartásáért felelős kormánybiztos hétfőn magyar újságíróknak a prágai VVER 2016 nemzetközi konferencia szünetében.

Kifejtette: komoly kihívást jelent az, hogy a legtöbb ország olyan villamos energia rendszert működtet, amelyben a fosszilis tüzelésű nagy erőművek az 1970-1980-as években épültek, a nukleáris erőművek jellemzően az 1980-as években készültek. Ezek az erőművek a következő 15 éven belül elérik az eredeti, vagy a meghosszabbított üzemidejük végét. A fosszilis erőművek esetében a jövőben uniós korlátozás várható, a szén-dioxid-kibocsátás visszafogása miatt a nagy széntüzelésű erőműveket a következő 15 évben le kell állítani.

Aszódi Attila

rámutatott: komoly kapacitáshiányos időszak következhet Európában, ha a megfelelő fejlesztéseket nem hajtják végre. Magyarország a Paks II. projektet azért indította el, hogy az atomerőmű mostani blokkjait ki lehessen váltani új, korszerű, nagy biztonságú és megbízható blokkokkal. Ez a feladat más országok számára is adott, ezért ők nagyon figyelik, hogy Paks II ügyében mi történik - tette hozzá. A kormánybiztos elmondta azt is, hogy technikai értelemben az Európai Bizottsággal folytatott tárgyalások lezárultak, a végső határozat rövid időn belül megszülethet az új blokkok építésének feltételeiről. A kormánybiztos felidézte, hogy az Országos Atomenergia Hivatalhoz a napokban nyújtották be a Paks II. projekt telephely engedélyének kérelmét. Aszódi Attila elmondta: hasonlóan a környezetvédelmi engedélyezési folyamathoz, a telephely ügyében is a nagy volumenű dokumentációból közérthető összefoglalót készítettek. Szerinte a közmeghallgatás az erőmű körzetében élők számára lesz a legizgalmasabb kérdés, de hangsúlyozta, bárki számára nyitott a rendezvény, amelynek időpontját a hatóság időben meghirdeti, és ott minden kérdésre választ kapnak az érdeklődök. A konzultációt követőn az Országos Atomenergia Hivatal a szakhatóságok bevonásával lefolytatja az eljárást a jogszabályi keretek alapján, és remények szerint tavasszal a telephely engedély megszülethet - fogalmazott Aszódi Attila. A környezetvédelmi és a telephely engedély mellett a következő nagy feladat a létesítési engedély megszerzése lesz, és 2018-ban lehet a projekt abban a helyzetben, hogy a tényleges munkavégzés megindulhat a Paks II. beruházásban - emelte ki Aszódi Attila. A konferencia szünetében tartott nemzetközi sajtótájékoztatón az M1 aktuális csatorna kérdésére válaszolva

Petr Zavodsky

, a cseh energetikai nagyvállalat (CEZ) új atomerőmű blokkok igazgatóságának vezetője, a cseh energetikai ipari szövetség képviseletében elmondta: szerinte új atomerőmű építése során a tender eljárás nem a legjobb út, figyelemmel kísérik a magyar megoldást, azaz az államközi megállapodás alapján épülő új atomerőmű létesítésének lehetőségét. A cseh nukleáris társaság a Roszatom orosz atomenergetikai konszern támogatásával hétfőn kezdődött három napos - VVER 2016 - nemzetközi atomenergetikai konferencián 17 ország szakértői vesznek részt Prágában, ahol az orosz gyártmányú VVER atomreaktor technológia fejlődését, helyzetét vitatják meg. A Roszatom adatai szerint a világban 73 orosz típusú VVER nyomott vizes reaktor épült, köztük Pakson is. Ezek közül 58 üzemel. A paksi atomerőmű bővítésében a legkorszerűbbnek számító, új biztonsági megoldásokat tartalmazó 3+ generációs VVER 1200-as típusú reaktorral terveznek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.