Rio 2016: ötméteresekkel kapott ki a negyeddöntőben a férfi vízilabda-válogatott (FRISSÍTVE)

2016. augusztus 16., kedd
Manhercz Krisztián; Hosnyánszky Norbert

A magyar férfi vízilabda-válogatott 9-9-es döntetlent követően ötméteresekkel 13-11-re kikapott kedden a montenegrói csapattól a riói olimpiai negyeddöntőjében, így akárcsak négy évvel ezelőtt Londonban, a folytatásban az 5-8. helyért küzdhet.

Benedek Tibor

együttese a második negyedben már háromgólos hátrányban volt, de Varga Dénes révén bő egy perccel a vége előtt egyenlített. Az ötméteres-párbajban végül

Vámos Márton

Hosnyánszky Norbert

is hibázott, így a montenegróiak ünnepelhettek. A magyarok csütörtökön a címvédő horvát és a házigazda brazil csapat összecsapásának vesztesével találkoznak.

Férfi vízilabdatorna, negyeddöntő:

Montenegró-Magyarország 13-11 (2-1 3-2, 3-3, 1-3, 4-2) - ötméteresekkel

Olimpiai Uszoda, 1500 néző, v.: Koganov (azeri), Peila (amerikai) Gólszerzők: Ivovic 3, Dr. Brguljan 2, Radovic, Janovic, Paskovic, Klikovac 1-1, illetve Erdélyi, Vámos 3-3, Varga Dé. 2, Manhercz Emberelőny/gól: 7/1, illetve 9/2

Montenegró:

Scepanovic - Dr. Brguljan, Paskovic, Radovic, Janovic, Cuckovic, Ivovic - cserék: Petrovic, Misic, Klikovac, Jokic, Da. Brguljan

Magyarország:

Nagy - Vámos, Erdélyi, Szivós, Varga Dé., Varga Dá., Kis G. - cserék: Zalánki, Manhercz, Hosnyánszky, Decker Á., Hárai, Decker A. Nagy tornán a két csapat legutóbb januárban, a belgrádi Európa-bajnokság elődöntőjében került szembe egymással, a montenegróiak akkor viszonylag sima, 8-5-ös győzelmet arattak. Június végén az olimpiai felkészülés során Herceg Noviban, a Jadran Kupán ugrottak vízbe egymás ellen a felek, a magyarok akkor 11-7-re nyertek. Az Olimpiai Uszodában helyi idő szerint délelőtt 11 órakor csak néhány száz szurkoló, köztük egy maroknyi magyar drukker foglalt helyet, igaz, később a találkozó alatt folyamatosan érkeztek a nézők. Egy jó védekezés után rögtön emberelőnybe került a magyar csapat, de Varga Dénes lövése a jobb kapufán csattant. A túloldalon is azonnal jött a fór, a montenegróiak pedig néhány másodpercen belül értékesítették is. A második előnyt már kihasználta a Benedek-csapat, igaz Manhercz Krisztián már akkor talált be szélről, amikor a kiállított játékos éppen visszajött. A folytatásban újra vezetést szerzett a rivális, Aleksandar Ivovic saját, kapufáról visszapattant labdáját bombázta a hálóba (2-1). Fél perccel a negyed vége előtt emberelőnybe került a magyar csapat, de Zalánki Gergő lövését fogta Milos Scepanovic. Nem kezdett szerencsésen a magyar csapat a második negyedben, Vámos Márton hatalmas bombája a felső lécről talán csak milliméterekkel, de a képzeletbeli gólvonal elé vágódott le, míg a túloldalon akcióból előbb Aleksandar Radovic, majd Ivovic vette be távolról Nagy Viktor kapuját (4-1). Benedek Tibor időt is kért, hogy rendet tegyen a fejekben. A játékosokat láthatóan elbizonytalanította, hogy a lövéseik rendre pontatlanok, ennek ellenére Erdélyi Balázs egy nagy adag szerencsének köszönhetően szépíteni tudott. Ekkor már Decker Attila védte a magyar kaput, de talán túlságosan is a montenegrói bombákra készült, így Mladan Janovic egy beijesztés után könnyedén ejtette át (5-2). A túloldalon gyorsan jött a válasz, a csapatkapitány Varga Dénes váltott gólra egy fórt. Rosszul indult a harmadik felvonás is magyar szempontból, egy óriási védelmi hibát kihasználva Vjekoslav Paskovic senkitől sem zavartatva úszhatott be a kapu elé, és lőtt a hálóba, visszaállítva ezzel a háromgólos különbséget (6-3). A következő percekben Decker védései tartották életben a magyar reményeket, majd Vámos tette szorossá az összecsapást két távoli bombával (6-5). A montenegróiak fórból találtak be újra, a magyarok pedig Erdélyi remek villanásával minimalizálták újra hátrányukat. Távolról továbbra is életveszélyes volt a rivális, ezúttal Drasko Brguljan volt eredményes. Hat másodperccel a dudaszó előtt emberelőnybe került a magyar csapat, de egy rossz passz miatt lövésig nem jutott el. A zárófelvonás első támadásából újabb Erdélyi-gól született, de a védekezésben ezúttal is megfeledkeztek a beúszó emberről a magyarok, Ivovic pedig már a harmadik találatát szerezte (9-7). A túloldalon az emberelőnyt Vámos értékesítette, majd két remekül kivédekezett emberhátrány következett. A következő három percben szinte sípszót sem lehetett hallani, csak elrontott távoli próbálkozásokkal telt az idő mindkét oldalon. Két perccel a vége előtt emberelőnybe került a magyar válogatott, de Manhercz lövését blokkolták. A labda visszakerült a magyarokhoz, Varga Dénes pedig távolról egy extraklasszis góllal egalizált (9-9). Negyven másodperccel a vége előtt Decker védését követően a győzelemért támadott a magyar csapat, Szivós Márton lövése azonban fölé szállt. Montenegrónak az időkérés után 12 másodperce maradt, de nem jutott el lövésig, így akárcsak egy nappal korábban a magyar-ausztrál női negyeddöntőben, itt is jöhettek az ötméteresek. Montenegró kezdett, Ivovic a kapu jobb oldalába lőtt, Varga Dénes balra. Radovic a másik irányba mozduló Decker mellett balra lőtt, Varga Dániel pedig a kapu jobb oldalába. Darko Brguljan magabiztos volt, Vámos középre tartó lövését azonban hárította a kapus. Janovic mellé tüzelt, de Hosnyánszky próbálkozását is hárította a kapus. A győzelmet így Paksovic szerezhette meg, és nem hibázott.

Benedek szerint túl nagy előnybe kerültek a montenegróiak

Benedek Tibor szövetségi kapitány szerint a mérkőzés első felében tapasztalható gyengébb védekezése miatt nem tudta megnyerni a montenegróiak elleni olimpiai negyeddöntőt a magyar férfi vízilabda-válogatott, amely végül ötméteresekkel maradt alul. "Sajnos a szoros emberfogásunk nem működött, egyszerűen túl gyorsan feljuttatták a labdát, ezáltal könnyebben tudtak szabaddobásból gólokat lőni. Ezen kívül Aleksandar Radovic olyan gólt szerzett, hogy hárman voltunk előtte, ez egyszerűen nem fér bele" - nyilatkozta a vegyes zónában a szakvezető. Benedek kifejtette, amikor 4-1-re elhúzott a rivális, az már nagy különbség volt, a montenegróiak ennek megfelelően le is lassították a játékot, sokat blokkoltak, a tanítványai pedig egyszerűen rosszul lőttek. "Normál esetben azt gondolom, kilenc gól elég kellett volna hogy legyen a győzelemhez, de ez ma csak döntetlenre volt jó, az ötméteres párbaj pedig szerencse kérdése" - tette hozzá Benedek, aki elmondta, maga jelölte ki a lövőket és a sorrendet is. Az ötméteresek során Vámos Márton és Hosnyánszky Norbert hibázott. A szakember megjegyezte, az emberelőnyös és az emberhátrányos helyzetek megoldásával összességében nagyon elégedett volt, "nem is kívánhatna jobbat" egy ilyen tornán. Újságírói kérdésre Benedek elmondta, nem nagyon akar azzal foglalkozni, hogy mindkét csoportban komoly "matekozás" folyt, ami által furcsa eredmények születtek annak érdekében, hogy a negyeddöntőben papíron könnyebb ellenféllel kerüljön össze egy-egy csapat. A magyarok ezt nem tették meg, hiszen a zárófordulóban könnyedén győzték le a házigazda brazilokat, így övék lett a csoportgyőzelem és a negyeddöntőben Montenegró. "Nekünk az a dolgunk, hogy megnyerjük a mérkőzéseinket. Nem az én feladatom megoldani, hogy a jelenlegi szabályok lehetőséget adnak a csalásra. Ugyanakkor azt gondolom, ha a csoportgyőzelem rögtön elődöntőt érne, mint régen, akkor nem történhetne olyan, hogy mindenki okoskodik az eredménnyel, mert inkább elsők akarnának lenni" - mondta Benedek. "Lehetett volna jobban lőni a büntetőket a végén. Ugyanakkor nekem inkább az jut eszembe, hogy nem játszottunk jól. Az, hogy egyenlíteni tudtunk a végén, a szívünknek volt köszönhető" - mondta letörten a magyar újságíróknak Varga Dániel a meccs után. "Sorozatosan követtünk el olyan hibákat, amelyekről előzetesen beszéltünk. Figyelnünk kellett volna ezekre". Varga mindehhez hozzáfűzte, hogy a késői egyenlítés után ő is úgy érezte, a lélektani előny a magyar csapatnál van. "Eszembe jutott, hogy emlékeim szerint én minden meccset megnyertem ötméteresekkel, amiken hátrányból jöttünk fel. Az első védésüknél azonban ez az előny eltűnt" - mondta, majd arra a felvetésre, hogy nem vet-e rossz fényt a vízilabdára, ha az a csapat jut tovább, amelyik a csoportmeccsek végén taktikázik és fura eredményeket játszik, csak annyit felelt, ő a becsületes munkában hisz. A magyar férfi vízilabda-válogatott akárcsak négy évvel ezelőtt Londonban, most is az 5-8. helyért folytathatja szereplését.