Közélet

Csökken a megújuló energiaforrások hasznosításának a költsége

Csökken a megújuló energiaforrások hasznosításának a költsége

2015. augusztus 31., hétfő
Csökken a megújuló energiaforrások hasznosításának a költsége

Az elkövetkező években csökkenni fog az elektromos energia előállításának költsége megújuló forrásokból, így azok egyre jobban fel tudják majd venni a versenyt a hagyományos energiatermelő technológiákkal - írja a Nemzetközi Energiaügynökség (International Energy Agency, IEA) és az Atomenergia Ügynökség (Nuclear Energy Agency, NEA) hétfőn közzétett közös tanulmánya.

A tanulmány megállapítja egyúttal, hogy az atomerőművek teljes élettartamuk alatt felmerülő finanszírozási költségeket figyelembe véve olcsóbban állítják elő az elektromos energiát a hagyományos, gáz- vagy széntüzelésű erőműveknél. A megújuló energiaforrásokból, szél- és napenergiából előállított elektromos áram ára évek óta csökken. A tanulmány kimutatása szerint mostanra az előállítási költség már elérte, illetve alá is ment a fosszilis energiahordozókból előállított áram előállítási költségének. Az előző, öt évvel ezelőtt kiadott tanulmányhoz képest a mostani vizsgálat jelentős csökkenést mutatott ki a szél- és a napenergia hasznosításának a költségeiben az azóta elért technológiai eredményeknek köszönhetően. Az áramtermelés árinflációját az elmúlt öt évben a megújítható források kiaknázási költségeinek a csökkenése fékezte meg azzal együtt, hogy megrekedt az atomerőművek kivitelezési költségeinek az emelkedése is. Az összes releváns tényezőt figyelembe véve egyetlen energiaforrást sem lehet a legolcsóbbnak kikiáltani - szögezi le a tanulmány. Minden egyes beruházás költségeit külön-külön számos helyi, egyedi tényező befolyásolja, olyanok, mint például az aktuális piaci struktúra, a szabályozási környezet, illetve a rendelkezésre álló erőforrások megoszlása. A tanulmány a nagy atomerőművektől a fosszilis tüzelésű erőműveken keresztül a szélerőmű-parkokon át egészen a lakossági fotovoltaikus áramtermelő telepekig több mint 180 energiatermelő létesítmény paramétereit elemezte a világ 22 országában. Az elemzés célja annak kimutatása volt, hogy minden felmerülő költség beszámításával az egyes országokban a különböző technológiákkal milyen áron lehet elektromos áramot előállítani a létesítmény teljes élettartama alatt 2020-as üzembe helyezést követően.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.