Kajak-kenu Eb: az éremtáblázat élén Magyarország (FRISSÜL)

2014. július 13., vasárnap
Szabó Gabriella

A magyar versenyzők egy arany- és két ezüstérmet gyűjtöttek a vasárnapi 200 méteres döntőkben a németországi Brandenburgban zajló kajak-kenu Európa-bajnokságon, ezzel az éremtáblázat élén végzett Magyarország. Vajda Attilát kizárták C-1 5000 méteren szabálytalan versenyzés miatt.

19.30 Az éremtáblázat csúcsán Magyarország

A magyar versenyzők nyolc arany- és öt ezüstéremmel az éremtáblázat élén zárták a németországi Brandenburg an der Havelben rendezett kajak-kenu Európa-bajnokságot. arany/ ezüst/ bronz Magyarország 8 5 - Németország 6 3 2 Fehéroroszország 4 2 2 Oroszország 3 3 7 Csehország 2 - 1 Portugália 1 - 5 Bulgária 1 - 2 Szerbia 1 - 1 Dánia - 3 - Lengyelország - 2 1 Franciaország - 2 - Nagy-Britannia - 1 1 Románia - 1 1 Ukrajna - 1 1 Szlovákia - 1 1 Spanyolország - 1 - Svédország - 1 - Litvánia - - 1

18.25 Kajak-kenu Eb: Vajda Attilát kizárták

A kajakos

Medveczky Erika

győzött, a kenus

Vajda Attilát

pedig második helye után kizárták 5000 méteren a németországi Brandenburgban zajló kajak-kenu Európa-bajnokságon. A verseny jelenleg vihar miatt áll. A programból már csak az utolsó szám, a férfi kajak egyesek leghosszabb távú döntője van hátra, amelynek

Pauman Dániel

is részvevője. Elsőként Medveczky szállt vízre, és remekül versenyezve végzett az élen. Előbb a hat-, majd a háromfős élboly tagjaként haladt - ez utóbbiban még a fehérorosz Marina Litvincsuk és a korábban magyar, jelenleg már bolgár Faldum Bereniké volt ott -, és egészen a hajráig tartotta pozícióját. A célegyenesbe ő fordult elsőként, és mivel riválisainak már nem volt ereje újítani, a célba is ő ért be először. "Nagyon tartottam ettől a versenytől, mert ezen a távon idén próbálkoztam először" - mondta a parton az MTI-nek a 26 éves versenyző, aki Sarudi Alízzal párban ezüstérmes lett 1000 méteren. "Csipes Tamarától kaptam tanácsokat, hogy kire figyeljek, ki hogyan versenyez, ez nagyon hasznos volt. Bár nagyon fárasztó futam volt, a végére még tartalékoltam egy kis erőt, hátha szükség lesz rá, de szerencsére a többiek nem jöttek, így győzni tudtam" - tette hozzá.

Vajda Attila

A kenusoknál az eleredő esőben Vajda Attila már 2000 méter után ellépett a mezőnytől az ezer méteren éppen előtte első német Sebastian Brendel társaságában, és egészen az utolsó méterekig ő vezetett. A célegyenesben azonban egy lekörözött versenyző mellett kellett elhaladniuk, ez megzavarta Vajdát, Brendel pedig elhúzott mellette, és ezúttal is övé lett az arany. "Szerencsétlenül jött ki ez a helyzet, én kiestem a ritmusból, kormányoznom kellett, Brendelnek pedig éppen jó volt az a víz, amin haladt, így simán el tudott húzni. Nem sokon múlott, hogy meg tudjam tartani az előnyömet. Két ezüstérmet szereztem, máskor örülnék neki, de most bosszant" - értékelte a versenyt a 31 esztendős olimpiai és világbajnok Vajda Attila, akit azonban később kizártak, mert a versenybíróság megítélése szerint kihagyott egy bóját. A magyar vezetők óvást nyújtottak be a döntés ellen. Eredmények: 5000 m: férfi C-1: 1. Sebastian Brendel (Németország) 21:48.82 2. Eduard Semetilo (Ukrajna) 22:47.68 3. Pavel Petrov (Oroszország) 22:53.95 Vajda Attilát kizárták. női K-1: 1. Medveczky Erika 21:59.99, 2. Marina Litvincsuk (Fehéroroszország) 22:06.44 3. Faldum Bereniké (Bulgária) 22:08.01

17.10 200-on ezüstérmes a Kárász, Vad páros

Kozák Danuta

megnyerte a kajak egyesek versenyét - pályafutása során először szerzett világversenyen érmet ebben a számban -, míg a kenus

Tótka Sándornak

, a Kőrös Kajak ifjúsági olimpiai bajnok kajakosának szurkolhattak a magyarok a Beetzsee-n, a fiatal versenyző nem is okozott csalódást, mert ugyan a dobogóra nem sikerült "feleveznie", hatodik helyével előrébb lépett tavalyi kilencedik pozíciójához képest. A kenus

Lantos Ádám

idén a milánói vk-n harmadik lett, most azonban nem tudott az első három közé kerülni, szoros csata után hetedikként haladt át a célvonalon.

Kajak-kenu Eb - A Kárász Anna, Vad Ninetta duó ezüstérmes

A harmadik egyes döntőben aztán már éremben reménykedtek a magyarok, nem is alaptalanul, ugyanis a kétszeres ötkarikás bajnok Kozák Danuta az 500 méter után a legrövidebb távval is komolyabban kezdett el foglalkozni, s ez meg is látszik a teljesítményén, az Eb-n már az egyik legjobb idővel került a fináléba. A legnagyobb riválisnak a lengyelek címvédő kajakosa,

Marta Walczykiewicz

ígérkezett a döntőben, az UTE 27 éves sportolója azonban nem foglalkozott senkivel, a közepes rajt után egyre feljebb és feljebb kapaszkodott, majd az utolsó métereken már ő haladt elöl, és végül tisztán győzött. "Nagyon örülök, hogy sikerült! Két éve kezdtem el foglalkozni a kétszáz méterrel, tavaly még nem jöttek az eredmények, de most már úgy tűnik, jó úton vagyok. Ennél jobb visszaigazolás nem kell. Sok mindent változtattunk az edzéseken, a technikán, ez bejött" - mondta boldogan a parton az MTI-nek Kozák Danuta, aki pályafutása során először szerzett világversenyen érmet ebben a számban. Az utolsó egyes számban a vb-bronzérmes

remekül versenyzett, nagy csatát vívott a tavaly második bolgár

Sztanilia Sztamenovával

, végül másodikként csapott a célba. "Őszintén szólva nem számoltam a bolgár lánnyal, a világkupa után meglepett, hogy ilyen jó" - mondta kissé szomorúan Lakatos, aki nyerni szeretett volna, majd hozzátette: a jövő hétvégi, szegedi korosztályos világbajnokságon is az aranyéremért száll harcba. A Kárász Anna, Vad Ninetta kajakos duó nagyszerűen versenyzett, óriási csatát vívott a fehéroroszokkal és a britekkel, végül előbbi után, de utóbbi előtt a második helyen végzett. Szabad szemmel nem is lehetett látni, hogy melyik egység a győztes, végül kiderült, hogy a fehéroroszok mindössze hat századmásodperccel voltak gyorsabbak a magyaroknál, akik azonban egyáltalán nem tűntek csalódottnak. "Tökéletes pályát mentünk" - jelentette ki Vad Ninetta. "Annyira gyors ez a kétszáz méter, hogy szinte vissza sem tudok emlékezni, mi történt, de az biztos, hogy én is azt éreztem, minden húzásunk a helyén volt" - tette hozzá csapattársa. A további páros számokban a Lantos Ádám,

Nagy Péter

kenus duó remekül versenyzett, de végül centiméterekkel lecsúszott a dobogóról és negyedikként zárt, a

Molnár Péter

,

Bán Kristóf

kajak kettes pedig hetedik lett az erős mezőnyben. Délután még kilenc döntőben lesznek érdekeltek a magyarok, akik eddig négy aranyat és öt ezüstöt gyűjtöttek az Eb-n.