Szakszemmel 16. nap: Spanyolország - Franciaország

2012. június 24., vasárnap

A lengyel-ukrán közös rendezésű labdarúgó Európa-bajnokság 15. játéknapján Spanyolország kettővel verte Franciaországot, ezzel bejutva az elődöntőbe Portugália leendő ellenfeleként. Buchholcz Gábor UEFA B-licences edző elemez Szakszemmel.

Labdarúgó Európa-bajnokság, 3. negyeddöntő:

Spanyolország – Franciaország 2–0 (1–0)

Doneck, Donbasz Arena, 47 000 néző. Vezette: Rizzoli (olasz).

Spanyolország:

Casillas – Arbeloa, Piqué, Ramos, Alba – Xavi, Busquets, Xabi Alonso – D. Silva (Pedro 65'), Iniesta (Santi Cazorla 84') – Fabregas (F. Torres 67').

Szövetségi kapitány:

Vicente del Bosque.

Franciaország:

Lloris – Réveillere, Rami, Koscielny, Clichy – Cabaye, M’Vila (Giroud, 79'), Malouda (Nasri 65') – Debuchy (Ménez 64'), Ribéry – Benzema.

Laurent Blanc.

Gólszerző:

Xabi Alonso (19', 90' – 11-esből). Az első "igazi" negyeddöntőt nagy várakozással várta a labdarúgást szerető közvélemény. A labdarúgás trónján stagnáló Spanyolország a feltörekvő Franciaországgal csapott össze az ukrajnai Donyeckben. A spanyolok 4-3-3-as, míg a franciák a 4-2-3-1-es játékrendszert választották. A spanyolok klasszikus center helyett

Fabregassal

, míg a gallok egy igazi befejező csatárral,

Benzemával

kívánták rohamozni az ellenfél kapuját. A találkozó első negyedórájában kiderült, hogy a spanyol mérkőzések szokásos forgatókönyve szerint zajlik le ez a találkozó is. A spanyolok labdát tartottak, amiből próbáltak helyzeteket kidolgozni, míg a franciák 4-5-1-ben védekezve és abból labdát szerezve igyekeztek kontrákat vezetni. Az első komolyabb hibát kihasználta a spanyol "armada" a találkozó 19. percében, amikor

J. Alba

remek indítást kapott a barcelonai Iniestától, majd felnézett és pazarul az érkező

Xabi Alonso

fejére varázsolta a labdát, 1-0. A gól után a következő EB házigazdái magukhoz tértek és néhány akcióval jelezték, hogy a pályán vannak. A néhány akció után a játékvezető le is fújta az első félidőt, melyben a spanyolok egy helyzetből betaláltak és vezettek. A labdatartásuk imponáló volt, 350 feletti passzok, 82%-os pontossággal. A franciák fele annyit passzoltak, 15%-kal rosszabb passzpontossággal. A második félidőt továbbra is az erőtlen francia támadások - egy-egy Ribéry-elfutás -, és a már-már unalmas spanyol labdatartás fűszerezte. A 63. percben beállt

Torres

Pedro

az egyik, míg

Nasri

Ménez

a másik oldalon, de a forgatókönyv továbbra sem változott egészen a 79. percig, amikor

Blanc

kapitány két csatárra váltott - nem sok sikerrel. A két éket nem tudták megjátszani, mivel a spanyol labdatartás miatt az egész gall középpálya "úton volt". A végén még Xabi Alonso megrúgta büntetőből második gólját, amivel végleg eldöntötte a továbbjutás kérdését. Összegezve, a spanyolok játszották szokásos sok passzra épülő magabiztos játékukat, míg a franciák - tartva a spanyoloktól - jócskán tudásuk alatt játszva, lényegében egész mérkőzésen "futottak" a labda után. A spanyolokra Portugália vár az elődöntőben