Kosárlabda: a bírók nyertek, a Falco örült neki + FOTÓK

2012. február 19., vasárnap
A listavezető ellen végig győzelmi esélye volt a Szedeáknak, azonban többek között a kritikán aluli játékvezetésnek is köszönhetően nem jött össze a bravúr, így a Falco örülhetett.
Férfi kosárlabda NB I/A 19. forduló
Ütött a bíró!A gyenge játékvezetői teljesítményt Valovics István sípmester a mérkőzést követő tettével is megfejelte. Levonulás közben ugyanis a bíró odalépett munkáját végző kollégánkhoz, Gémes Sándorhoz, s ráütött a fényképezőgépére. A minősíthetetlen cselekedetről a delmagyar.hu hírportál is beszámolt tudósításában. A SZEGEDma.hu kiadója, a Leonardo Kft. az ügyben hétfőn hivatalosan is panaszt tesz a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségénél. Nehéz higgadtan és objektíven beszámolni egy olyan összecsapásról, melyet vasárnap este a Naturtex-SZTE-Szedeák a listavezető Falco ellen elveszített. Valamennyi pályára lépő szegedi játékos szívét-lelkét kitette a sikerért, a csapat tökéletesen felkészült a partira, szinte végig vezetett a mindössze két vereséggel álló szombathelyiek ellen - hogy azután az utolsó pillanatban padlóra kerüljön. Bencze Tamás legényeit természetesen elismerés illeti, mert egy percig sem adták föl, végig bíztak önmagukban, tették ráadásul mindezt egy szerdai, 43 pontos kupavereség után. Azt is el kell ismerni, hogy a Tisza-partiak hibái is hozzájárultak ahhoz, hogy szoros lehessen a végjáték, hiszen például több mint féltucat fontos büntetőt hibáztak el a mieink, miközben az ellenfélnek nem remegett meg a keze. Ugyanakkor ez a találkozó mégis arról marad emlékezetes, hogy sajnos csúnyán belenyúltak a játékvezetők, mégpedig egyértelműen a Szeged kárára! Így fújtatok ti...Szinte végtelen a lista, ha sorolni akarjuk a téves vagy minimum véleményes, következetlen fújásokat. Ezek közül ráadásul több esetben is össze-vissza ítéltek, azaz egyik másodpercről a másikra változtattak az ítéleten (nem egyszer a reklamálók "rábeszélésére"). Kezdjük azzal, hogy Nebojsa Dukicsot a harmadik negyed legelején egy perc alatt két olyan faulttal sújtották, melyek legalábbis vitathatóak voltak. Középjátékosunkat így négy szabálytalansága azonnal, hosszú időre a padra száműzte... Ahogy visszajött, a negyedik felvonásban mintha minden erővel ki akarták volna őt pontozni. Előbb egy Szabó Zsolt és Tomiszlav Ivosev közötti csata páros faultjának szegedi részét varrták rá (alig lehetett őket meggyőzni, hogy súlyosat hibáznak), majd nem sokkal később Kiss Zsolt védőhibáját adták neki - így már ülhetett is ki. A 37. percben a vendégek palánkja alatti küzdelemben a szombathelyiek kiütötték a játékszert, a bírók jelezték, mi jöhetünk. Közben Ivosev Kálmán Lászlóval gabalyodott össze, s miközben az indulatok kezdtek elszabadulni (77-76-ra vezettünk), a vendégek sikeresen meggyőzték a sporikat, hogy ők dobhassák be a lasztit. Elképesztő volt látni! A koronát aztán a 40. percben tették fel működésükre, amikor 81-80-as előnyüknél Jono Levyt hárompontos-kísérlet közben lökték meg a vendégek. A játékvezetők azonnal három büntetőt jeleztek, majd jött a Falco reklamálása, amitől (megzavarodva?) néhány pillanat elteltével kettőre változtattak. A két büntető behullott, de 83-80-ról aztán talpra tudott állni a listavezető. 84-80-nál alighanem vége lett volna a derbinek... De valakik másként akarták! SzámokbanAz első félidőben előbb váltott vezetéssel haladtak a felek, majd lassan elhúzott a Naturtex-SZTE-Szedeák, melyben többen is remekeltek. A legnagyobb különbséget a 20. percre sikerült kialakítani, ekkor 49-38-at mutatott az eredményjelző. Kálmán utolsó másodperces trojkája lopta vissza 49-41-re a Falcót. A harmadik negyedben visszaküzdötte magát a Szombathely, miközben több szegedi büntető is kimaradt. 64-64-ről indult az utolsó etap, melyben a vendégeknek sikerült átvenniük a vezetést. A hazaiak azonban a végén ismét magukhoz ragadták a kezdeményezést, de hiába léptek még három-négy ponttal, az utolsó szó ismét a rutinos Kálmán Lászlóé volt. A győztes több mutatóban is felülmúlta ellenfelét. A lepattanócsatát 35-31-re nyerték Pantelicsék, 99 IBM-pontot szorgoskodtak össze a szegediek 84-ével szemben, s kiosztottak 20 asszisztot, míg Drahosék 17-et. 21 büntetőjükből ők 18-at vertek be, míg a szedeákosok ugyanennyiből csak 13-at értékesítettek. Komoly hazai fölény mutatkozott viszont a külső dobásokban: 8 Tisza-parti triplára csak 3 felelet érkezett (persze Szabó Zsolté az ő szempontjukból a legjobbkor).

Férfi kosárlabda NB I/A 19. forduló:

Naturtex-SZTE-Szedeák - Falco-Szova KC 83-85 (22-23, 27-18, 15-23) Szeged, újszegedi sportcsarnok, 1200 néző. Vezette: Valovics I., Gorka Sz., Vida B.; ellenőr: Toók. Szedeák: DRAHOS 14/6, LEVY 22, László 10/3, IVOSEV 17/6, Dukics 7/6. Csere: TANÁCS 13/3, Kiss Zs. Vezetőedző: Fodor Péter. Falco: KÁLMÁN 27/3, TIMBERLAKE 22/3, Simon L. 6, Szabó Zs. 5/3, Pantelics 6. Csere: Szanati, HARAZIN 19, Will. Vezetőedző: Bencze Tamás. Kipontozódott: Dukics (33'), ill. Simon L. (34'). Fodor Péter: "Végig meccsben voltunk a listavezetővel, végig nyerési esélyekkel játszottunk, sajnos azonban a palánk alatti szituációkban a vendégek megkapták azokat a kis pluszokat, amiket mi nem..." Kardos Péter, a Naturtex-SZTE-Szedeák elnöke: "Ahhoz, hogy ilyen meccseket meg tudjunk nyerni, a sportdiplomáciában még sokat kell előrelépnünk. Nagyon büszke vagyok a csapatomra!" Bencze Tamás: "Aki látta a mérkőzést, az tudja, hogy egy nagyon fontos győzelmet tudtunk begyűjteni a roppant szimpatikusan és felkészülten játszó szegediekkel szemben."

VÉGE! 83-85 (22-23, 27-18, 15-23, 19-21)
40' Levy hármasába nyúlnak bele, három dobás. Bencze őrjöng, aztán lealkudja kettőre... Röhejesek a bírók, kritikán aluli a játékvezetés. Első benn, második is. 83-80, időkérés, 44,5 vissza. Elképesztő a szurkolás! Szabó is, beveri a triplát, 83-83. Ivosevre lépést fújnak, ez vicc, időkérés. Faultoljuk Kálmánt, 11,8 vissza, két dobás. 83-85. Időkérés. Kórusban kapják az ívet a sporik. Wagner szól a szünetben. Hatásos. Jono tempója rossz, nincs meg a lepattanó, kikaptunk...
39' Levy remekül teszi fel, robban a csarnok 81-78-nál, remek védekezés után. Bencze időt kér. We will rock you a szünetben, tapsol talpon a csarnok. Timberlake csendesíti a szurkolást, de csak egy pillanatra.
38' Jono leüti Pantelicset, nem fújnak. Vihar a vendég palánk alatt, Drahi megszerzi, a bírók elveszik. Kezdenek elszabadulni az indulatok, Tanács ellen fújnak. Kálmán büntetői, 77-78. Ivosev beforog, 79-78!
37' László triplája rossz. Timberlake a Falcónak veszi át a vezetést, Fodor Péter időt kér. Timberlake plusz egye jó. Tanács tör előre, és fel is, 75-76! Lepattanót szerez Jono, aztán beviszi, és még plusz egy is jöhet! Kimarad, Toma küzd a labdáért, miénk is. A sporik nincsenek a helyzet magaslatán, előbb jelzik, miénk a labda, majd visszaadják a Falcónak.
36' Kálmán tör be, László ér hozzá. Timberlake emeli a kettest, Harazin segíti be. Center nélkül nehéz.
35' Drahos hoz el egy labdát, Jono teszi fel, 73-69! Pantelics kés a vajba megy, 73-71. Tanács nagyon messziről, kimarad.
34' Drahos szerez lepattanót, a labdavezetés nem túl szabályos, de nem fújnak. Simon kipontozódik. Kálmán ziccere. A szurkolás szakadatlan. Elképesztő a hangulat. Rontunk ismét elől.
33' Fergetegesen szurkol az 1200 szegedi drukker, és ugrik ismét talpra, amikor kipontozzák Dukicsot. Botrányos a játékvezetés, Fodor Péter dühöng, megintik technikaival. Kálmán közben dobja a büntetőket, 69-67. A lelátó a bírókat szidja, mi inkább nem minősítenénk őket. Szabó távoliját sem, olyan rossz. Toma kettő plusz egye, sajna utóbbi kimarad, 71-67!
32' Levy blokkol, faultra fújnak. A hangulat egyre parázslóbb, sőt robbanásig feszült. Harazin a kettő plusz egyet kihagyja. Ivosev újabb kettese, 69-65! Kolti blokkja, Kálmán leírhatatlan technikával nagyon rossz ziccert enged el. Toma is ront.
31' Harazin nyakánál rántja vissza Tomát, talpra ugrik a lelátó. Technikai, Toma dob, mindkettő rossz. Marad nálunk a labda. Aztán Toma triplával kompenzál, 67-64! Szabó Zsolt is szabálytalan, előbb sportszerűtlent fújtak, aztán a vétkes kidumálja kettős faultra, Dukics kipontozódik. Ivosevet volt vele párban, nagy nehezen felülbírálja magát a három sporttárs.
III. negyed: 64-64 (22-23, 27-18, 15-23)
30' Harazin 3. hiba. Dukics a pályán ismét, ő büntetőzik. Mindkettő rossz... Dudu labdát szerez. Jono hármasa rossz.
29' Harazin faragja le a hátárnyt kettőre. Dukics nélkül nem megy a palánk alatt és védekezésben sem, időt is kér Fodor Péter 64-62-nél. Jono rontja a tempót, a lepattanó a Falcoé. Kálmán egyenlít, 64-64.
28' Levy középtávolija jó, aztán csaknem labdát szerzünk, végül László faultolja Harazint. Két büntető, 64-60. Tanács ront.
27' Eladjuk, Timberlake végigmegy, 60-56. Jono vállalja el a tempódobást, 62-56! Tanács 2. hiba, Drahos lejön, Kolti vissza. Kálmán büntetőivel 62-58.
26' Harazin is bemegy, 58-54. Drahi elterül, Tanács beforog, 60-54! Kálmán tempója rossz, László összeszedi.
25' Timberlake triplázik, 53-50. László hármasába faultol Szanati, három dobás. Megvan, 56-50! Harazin zsákkal válaszol, 56-52. Drahi szépen tör be, 58-52!
24' Pantelics önmagát verte át a rosszul feltett lasztival, Tanács azonban magabiztosan dobja be, 53-45! Kálmán szed vissza egy labdát, és beteszi, 53-47. Jono eladja.
23' Timberlake szabadon, 51-43. Tanácsot blokkolták, el is veszítjük, Drahos faultja. Kálmán büntetőzik, 51-45. Tanács ziccere marad ki.
22' Dukics megkapja a 4.-et, kapnak a bírók hideget-meleget. Szabó Zsolt dudaszóval, rossz. Tanács háromszor szerzi vissza a labdát, aztán Szabó faultolja Tomát. Büntetők benn, 51-41!
21' A Falco támadásával indul a 3. negyed, Kálmán ront, megszerezzük. Ivosev hármasa rövid. Dukics 3. faultja. Ivosevre is befújják.
A legbeszédesebb statisztika: a Szedeák 7 hárompontost dobott 13 kísérletből - azaz nem jutunk igazán kidolgozott helyzetekig, távolról dobálnak a mieink, ami egyelőre jó, de nehéz hosszan tartani, hiszen ahogy fáradnak mesterlövészeink, úgy fogy a koncentráció. Lepattanókban, asszisztokban kiegyenlített a két csapat teljesítménye, eladott labda a Szegednél 5 a Szombathelynél 7. Faultok: Levy, Drahos, Dukics, Ivosev 2-2, a vendégeknél Simon 4, Pantelics 3, Will 2.
Nagyszünet: 49-41 (22-23, 27-18)
20' Jono lepattanót szerez, menetrend szerint faultol Pantelics, de nem fújják be a 4.-et pedig még meg is ijedt. Will faultja befújva Jono két dobása benn, köztetíz, 47-37! Jön a szurkolás a csarnokban, tombol a lelátó! Kálmán kap két alamizsna dobást, aztán nagy tapsot, amikor lejön az első. A második benn, 47-38. László ismét a speciális két gyűrűszél egy palánk kettessel. Kálmán hinti be az első triplát a vendégeknél, ez nem hiányzott az utolsó pillanatban, 49-41.
19' Szabó végül bezsákol, 42-37. Aztán elől ismét rontunk. Pantelics hármasa rossz, Lászlóé. Aztán jön az ő triplája! 45-37!
18' Ivosev Timberlake labdáját szedi le, Jono pedig középtávolija után Bencze mester időt kér ismét. 42-35 az állás. Egy vendég hármas száll el, Drahos rohan befelé, de lejön a palánkról a ziccer. Tomára fújnak, Szabó Zsolt bűnrossz hármaskísérlete. László összeszedi, aztán eladja.
17' Drahos második hibája.Toma blokkolja Timberlake-et. Simon László 4 hibánál. László tempója dadog, pattog a gyűrűn palánkon, benn van.
16' Ivosev kísérletét Harazin blokkolja. Parázs a hangulat, van szurkolás, hajtja is a csapatot. Ismét jó védekezés! Toma tisztán, megy a tripla! 38-33! Harazin tesz vissza egy lecsorgót, 38-35.
15' Simon dob kettest, plusz egy is lehet, de kihagyja. Simon László 3. hibája, Tanács dob kettőt, 35-33. Pantelicset menekítik le a negyedik hiba elől. Will ellépi! Jöhetünk!
14' Simon szerez két pontot, miután Levy ellen fújnak, Pantelicstől szerzett labdája után... Tanács torolja meg egy közelivel, 33-31. Támadó Pantelics ellen, 3. hibája.
13' Timberlake senkitől sem zavartatva szerez lepattanót a palánkunk alatt. Aztán megint eladjuk, Timberlake most nem ront, 28-29. Tanács most bejut a gyűrű alá, 30-29.
12' Ivosevet gyűrik a palánk alatt, elveszítjük a labdát. Timberlake büntet, 26-27. Most sem jutunk be a palánk alá, megszerzik a labdát a szombathelyiek. Mi meg vissza, Ivosev robog, ott a ziccer! 28-27!
11' Jono remekül tempózik ismét! 24-23! Aztán labdát szerez saját palánk alatt, Drahos pedig nem is ront utána! Kálmán sem, jó a kettes, 26-25.
I. negyed: 22-23 (22-23)
10' Harazin ismét, 22-23. Elől megint nem jön a sípszó, jöhet a Falco. Jono bűvészkedik labdaszerzés után, Tanács emeli a hármast, rossz.
9' Rontunk elől, Harazin azonnal büntet. Dukics remekül blokkol, Tanács megmenti, Dukics megszerzi, Drahos végigmegy, 22-21.
8' Levy ügyeskedi be a közelit, 20-15! Pantelics egyedül, nem tudjuk tartani a centert, 20-17. Kálmán lerohan a védők között, 20-19, Fodor Péter időt kér.
7' Drahos keze sül, hullanak a trojkák! 18-13! Jono faultolja Harazint. Harazin bedobja mindkettőt. Tanács és Kiss Zsolt jön László és Toma helyett.
6' Levy tör be, kiadja Dukicsnak beleáll a triplába a labda meg a gyűrűbe hull, 13-11! Kálmán kavargat, nem fogja senki. Időt kér aztán Bencze Tamás. Jono csont nélkül hint egy duplát. Timberlake-re nem figyelünk, 15-13!
5' Megint kihagyunk elől, jó a védekezés a vendégeknél, nem jutunk a palánk alá. Szabó Zsolt gyenge távolija a sarokból, erről is lemaradtunk, de szerencsére rövid.
4' Dukics is! 10-7! Timberlake is messziről, belép, 10-9. Simon is bele tud állni a tempóba, 10-11!
3' Kálmán minden rutinja itt van, sima kettő plusz egy, benn is van, 4-7. László ront, nincs kosár. Nemcsak a tegnapi Picken, ma is vacakol az eredményjelző. Tegnap 0-1-nél, most 4-7-nél. Tegnap a Pick végül tízzel nyert, ma a Szedeák... A szegedi csarnokot jól ismerő Bencze Tamás szereli meg a kábeleket, jár a taps! Helyre áll a rend, bár a csapatnecek még nincsenek kinn. Drahi triplával köszön be, 7-7!
2' Dukics is faultol a Falco akciónál, Pantelics rosszul teszi fel, Drahos leszedi. Dukicsot Simon László faultolja, két dobás. Pantelicset fejbe találja a társ passza, de megszerzi, Timberlake kapja, benn van, 4-4.
1' A nemrég elhunyt Hüvös Lászlóra, a SZEOL és SZEAC egykori játékosára, technikai vezetőjére emlékezve tapsviharral indul kezdődik a mérkőzés. Feldobás után Pantelics már teszi is fel, 0-2. Aztán faultol, Toma első büntije benn, második lejön, Drahi ér el egy kettest, 3-2!
18.25 Megvoltak a bemutatások, hamarosan kezdünk...
18.15 Negyedórával kezdés előtt már pár száz néző van a lelátón, és még folyamatosan érkeznek.
18.05 Pályán a mieink is, gyűlnek a nézők is. A mai meccsre ingyenes a belépés, kell is a szurkolás.
18.00 Pályán a Falco, talpig feketében, kezdik a melegítést.
17.55 Sok szeretettel köszöntjük Kedves Olvasóinkat az újszegedi sportcsarnokból! Bő félóra és kezdődik a Szedeák listavezető elleni csatája!
Várható kezdőötösök:Szedeák: Drahos, Levy, László, Ivosev, Dukics Falco: Kálmán, Timberlake, Simon L., Szabó Zs., Pantelics A 19. forduló eredményei: Fortress-Lami Véd Körmend – Albacomp Fehérvár 71-95 (13-22, 23-29, 14-28, 21-16) Factum Sport Debrecen – Kecskeméti KSE 76-78 (17-21, 23-18, 16-15, 20-24) Szolnoki Olaj – Kis Rába menti Takarék Soproni KC 82-69 (22-15, 26-17, 21-23, 13-14) Marso-Vagép NYKK – Pécsi VSK-Pannonpower 83-92 (19-18, 23-22, 23-27, 18-25) Kaposvári KK – Zalakerámia ZTE KK 94-89 (20-16, 25-26, 21-21, 19-22, 9-4) Jászberényi KSE – Atomerőmű SE 78-94 (19-31, 21-22, 20-14, 18-27) Beharangozó írásunk ide kattintva olvasható el.