Labdarúgás: 16 év után legyőztük a svédeket

2011. szeptember 2., péntek

A magyar labdarúgó-válogatott péntek este a Puskás Ferenc Stadionban megrendezett Európa-bajnoki selejtező mérkőzésen nagy csatában legyőzte Svédország együttesét.

Óriási várakozás előzte meg a találkozót, hiszen a magyar válogatott már 16 éve nem győzte le a svédeket, ráadásul a selejtezőcsoportban is e két válogatott fut versenyt a csoport második helyéért. Már a 4. percben egy meg nem adott büntető borzolta a hazai szurkolók idegeit, amikor a labdát átvevő

Pintér Ádámot

hátulról

Kim Källström

rúgta combon. A 18. percben viszont

Oscar Wendt

kezezése már nem kerülte el a szlovén játékvezető figyelmét, ám a jogosan megítélt büntetőt

Hajnal Tamás

a felsőlécre vágta. Kapufából jutott a másik oldalnak is: a 26. percben

Johan Elmander

szép csellel hozta helyzetbe magát, lapos lövése a kapufa tövéről hozzá került vissza, ismétlése azonban

Varga József

lábán megpattanva fölé szállt. Aztán a 43. percben megtörtént az, amire már 16 éve várunk a svédek ellen: vezetést szerzett a magyar válogatott a skandinávok ellen, miután

Rudolf Gergely

jól ugratta ki

Szabics Imrét

a fellazuló svéd védelemből, az egykori szegedi nevelésű focista pedig átlöbbölte a labdát a kifutó

Andreas Isaksson

felett, mely egyenesen a jobb alsóba pattogott (1-0). A fordulást követően a 60. percben egyenlítettek a svédek: Elmander egy szóló után

Christian Wilhelmssont

hozta kihagyhatatlan helyzetbe, aki nem hibázott az elalvó, szabálytalanságot reklamáló védők között (1-1). A folytatásban megmaradt a svéd fölény, a néhány ígéretesnek látszó magyar támadás pontatlanságok miatt halt el. Egyre inkább döntetlenre állt a találkozó, részben azért is, mert a svédek sztárcsatára, a magyar szurkolókat már nem egyszer elkeserítő

Zlatan Ibrahimovic

, ha helyzetbe is tudott kerülni rendre hibázott és pontatlannak bizonyult. Amikor pedig már mindenki azt hitte, hogy vége, marad a döntetlen,

Priskin Tamás

alapvonalról, három svéd védő lába között történt beadására Rudolf érkezett, és a tátongó kapu jobb felső sarkába vágta a ziccert, ezzel történelmi tettet végrehajtva győzelemre segítve a magyar válogatottat a kék-sárgák ellen, 16 esztendő elteltével. Válogatottunk győzelmével pontszámban utolérte a svédeket, ezzel életben tartotta reményeit, hogy megszerezze a pótselejtezőt érő második helyet a csoportban. Ugyanakkor a svédek még mindig lépéselőnyben vannak, mert egyrészt pontazonosság esetén jobbak az egymás elleni eredmények miatt, másrészt egy mérkőzéssel kevesebbet játszottak. A magyar válogatott legközelebb szeptember 6-án, kedden Moldova ellen lép pályára Kisinyovban 19.45-től.

Labdarúgó Európa-bajnoki selejtező, E csoport:

Magyarország - Svédország 2-1 (1-0)

Budapest, Puskás Ferenc Stadion, 25 ezer néző. Vezette: Damir Skomina (szlovén)

Magyarország:

Király - Varga, Lipták (Sándor 74'), Korcsmár, Laczkó - Pintér, Elek - Koman, Hajnal (Stieber 66'), Rudolf - Szabics (Priskin 80').

Szövetségi kapitány:

Egervári Sándor.

Svédország:

Isaksson – Lustig, Granqvist, Majstorovic, Wendt – Svensson (Elm 53'), Källström (Wernblom 88') – Larsson (Toivonen 68'), Elmander, Wilhelmsson – Ibrahimovic.

Erik Hamrén.

Szabics (44'), Rudolf (90'), ill. Wilhelmsson (60').

Lipták (48'), Szabics (50'), ill. Wendt (18'), Ibrahimovic (35'), Wilhelmsson (48'). Egervári Sándor:

"Nagyszerű volt látni ezt a csapatot a végén már nagyon fáradtan is győzelemre játszani. Voltak nehéz időszakaink, a második félidő második felében nagyon ránk jöttek a svédek, de az utolsó tíz percben nekünk is voltak helyzeteink, örömteli, hogy a végén sikerült diadalmaskodni. Fizikailag erőn felül teljesített az együttes."

Erik Hamrén:

"Kifejezetten gyengén futballoztunk az első félidőben, különösen annak az első huszonöt percében. Nagyon csalódott vagyok az eredmény miatt. A magyarok nagyon jól játszottak, főleg a kontratámadásaik voltak veszélyesek. Nem játszottunk eléggé agresszívan, egyszerűen csapatként ma nem működtünk megfelelően. Ezzel a vereséggel elszálltak a reményeink, hogy megszerezzük az első helyet a csoportban."