Amerikai futball: az első negyedben szárnyaltak a Denevérek + FOTÓK

2011. június 27., hétfő
Nem akármilyen sportélményben lehetett része a Felső Tisza parti stadionba vasárnap délután kilátogatóknak: a Szeged Bats a Bukarest Warriors együttesét fogadta. Természetesen mi máról is lenne szó, ha nem amerikai futballról. Örvendetesen szép számú, mintegy 300-400 fős szurkolóhad gyűlt össze a stadion lelátóján a Szeged Bats kezdőrúgására, s mindjárt a nyitó román támadás után volt is oka az ünneplésre. A Bats védelme ugyanis a saját célzónájáig visszanyomta a román offense-t, akik punt helyett nekimentek a negyedik kísérletnek. Ennek eredményeként a Denevérek gyakorlatilag az ellenfél 1 yardosáról indíthatták támadásukat, amit sikerült is touchdownra váltaniuk, miután az irányító Dögei Tamás passzát a jobb szélen helyezkedő elkapó (wide receiver), Lőwy Ákos 5 yardról indulva befutotta. Egypontos jutalomrúgás helyett a kétpontos konverziót választotta az offense, ezt azonban kibekkelték a Harcosok (6-0). Támadásban azonban nem tudtak megújulni, így tanulva az előzőekből negyedik kísérlet helyett ezúttal puntoltak. A labdát azonban jó érzékkel kapta el a szegedi safety, Németh Márton, és egy fantasztikus, remek blokkokkal támogatott, testcselekben bővelkedő, 65 yardos visszahordással (punt return touchdown) 12-0-ra növelte a hazai előnyt pár perc elteltével. Sajnos a kétpontos ezúttal sem sikerült. Valamelyest megnyugodtak Makra Péterék, a bukarestiek is levegőhöz jutottak, így az első negyed második felében a meccsen először át tudták lépni a felezővonalat, és összehozták az első first downjukat is, pontot azonban nem tudtak szerezni. Az már az első játékrész után látszott, hogy a passzjáték nem nagyon megy a román bajnokcsapatnak, ezért a folytatásban a futójátékra összpontosítottak. A Bats továbbra is a látványosabb, passzolós játékra törekedett, ez azonban sok pontatlansággal járt, miközben a belső futások egyre kevésbé vezettek eredményre, a román defense pedig folyamatosan betömködte a lyukakat. Fegyelmezettebbé váló védekezésük révén útját is tudták állni a szegedi rohamoknak, majd a második negyed közepén a saját 1 yardosukig szorították vissza a hazaiakat. Innen sikerült egy egyyardos futással szépíteniük a linebacker Stelian Pintescu révén, majd szintén kétpontos konverziót választva passz helyett ismét futás jött, amit az irányító, Florin Cojanu vitt be, ezzel 12-8-ra zárkóztatva csapatát. A nagyszünet után fokozatosan vették át a játék irányítását a románok, védelmük magabiztossá vált, míg szegedi részről továbbra is sok volt a bizonytalanság. Egy ilyen támadásbeli megingást büntetett az ellenfél, amikor Dögei Tamás saját térfélről passzolt labdáját Liviu-Cosmin Zamfir, a vendég védelem linebackere (támadásban running back poszton játszott) vadászta le a levegőből, majd egy 40 yardos futás végén beszaladt vele a Bats célzónájába. A kétpontos ismét nem jött össze, maradt a 12-14. Sajnos a folytatásban továbbra sem tudott megújulni a hazai gárda, mindinkább felbátorodott a több yard büntetést összeszedő vendégvédelem, ráadásul egy ígéretes támadás közepette az első számú szegedi irányító eladta a labdát, így végül maradt a 12-14, a Bukarest Warriors 2007-es alapítása óta 11. győzelmét aratta. A két csapatot felállva tapsolta meg a hálás, több százfős publikum. A Denevéreknek nem sikerült tehát legyűrniük a román bajnokot (mivel a román amerikai fociliga a magyarhoz képest gyerekcipőben jár, a papírforma inkább a szegediek javára szólt), s ebben nagy szerepe van az alacsony költségvetés mellett a játékoshiánynak, s kölcsönadások miatti kevesebb, a csapat egészét érintő együttedzéseknek is. A hazai harmadosztályban 2009-ben csaknem dobogós alakulat jelenleg nem tud elindulni a bajnoki megmérettetésben, de bízzunk benne, hogy előbb-utóbb újra lesznek rendszeres amerikaifutball-meccsek Szegeden.

Felkészülési amerikai futball-mérkőzés:

Szeged Bats - Bukarest Warriors 12-14 (12-0, 0-8, 0-6, 0-0) Makra Péter, a Szeged Bats edzője és running backje: "A mérkőzés elején elég gyorsan sikerült elhúznunk, úgy tűnt, sima ügy lesz, aztán az ellenfél magára talált. Úgy éreztük, a belső futások menni fognak, de aztán fokozatosan betömködték a lyukakat. Védelmünk Békéscsabán játszik kölcsönben, hogy formában legyenek, ők elég sokáig tartották magukat, emiatt a román csapat nem is tudott túl sok pontot szerezni. Nagyon jól, csapatként mozogtak együtt a pályán, sokkal jobban mint mi. Sokat hibáztunk, ejtettünk el labdát, volt két interceptionünk is, hoztunk rossz döntéseket. Van még mit tanulni..."