Vízilabda: bronzérmes és Euroligás a Szeged Beton + HANG, FOTÓK

2011. május 16., hétfő
Hideg időben, de parázs meccsen, furcsa hangulatú találkozón hátrányból fordított a Szeged Beton a Honvéd ellen hazai medencében a bajnoki harmadik helyért vívott vízi csata visszavágóján. Ezzel Kásás Zoltán együttese megszerezte a bronzérmet és a jogot az Euroligában való indulásra. Igen cudar, nyitott medencében rendezendő vízilabdára kevéssé alkalmas időben vette kezdetét a találkozó, s a kedélyeket tovább hűtötte Tóth Márton, akinek gólja hidegzuhanyként hatott a 2. percben. A Honvéd előnye azonban kérészéletűnek bizonyult, Kiss Csaba forintos passzát Aaron Younger vágta be az épp lejáró első szegedi fór végén (1-1). A következő nyolc percben jött a már csaknem megszokott második negyedes szegedi hullámvölgy, azzal a különbséggel, hogy - legalább is a támadások eredményességét és a fórkihasználást tekintve - közel sem nyolc percig tartott. A Honvéd a végig remekül játszó Gór Nagy Miklós és a gólkirály Szivós Márton révén kétszer is mattolta e játékrészben az egyébként kiválóan védő Baksa Lászlót, így a félidőben a vendégek két gólt is ledolgoztak az előzetesen lehetetlennek tűnő négyből - igaz, ilyen "gólzáporban" nem tűnt esélyesnek, hogy az idegenben lőtt több gól döntsön javukra, ha úgy alakul a végelszámolás. A folytatásban aztán sokat javult a hazai védekezés, Vad Lajos mind többet ostorozta verbálisan támadásban tehetetlen együttesét, akik gyakran a lejáró támadóidő miatt veszítették el a labdát. Gergely István azonban a helyén volt náluk is, részben neki, részben a vendégekéhez hasonlóan gyenge támadójátékot bemutató Betonnak is köszönhetően nem változott az állás a játékrész folyamán. Tegyük hozzá: talán a szokatlan hideg is közrejátszhatott a pontatlanságokban, gyengébb játékban. A negyedik negyed első négy perce is hasonlóan alakult, ám az idő múlása kétségtelenül a Beton malmára hajtotta a vizet, míg a Honvédnak mindenképp arra kellett játszania, hogy ne kapjon gólt. Talán ez is okozta Salamon Ferenc fegyelmezetlenségét, amikor Molnár Tamást csak büntetőt érően tudta megakadályozni ziccerhelyzetben. Kiss Csaba az ötöst előbb Gergelybe vágta, majd a kipattanót a jobb alsóba, ezzel eldöntve a bronzérem sorsát a 29. percben, 23 percnyi szegedi gólcsend után. A kegyelemdöfést a Honvéd reményeinek pedig az új-zélandi Joseph Kayes adta meg egy perccel később, amikor lejáró támadóidővel egy Kiss Csaba által semleges sarokba szánt, odalöbbölt labdát, mintegy 8 méterről középről, a védőtől sem zavartatva Gergely kapujába csavart, a szezon egyik, ha nem a legszebb szegedi találatát szerezve. A végére széthullott az ellenfél, és miután a bronzérem, majd a becsületgyőzelem reménye is elúszott Szivósék elől, 40 másodperccel a vége előtt úgy foszlott szerte a döntetlen is, amikor Török Béla bevarrta a negyedik Beton-gólt a kapujukba, kialakítva a 4-3-as végeredményt. A Szeged így kettős győzelemmel, 14-9-es összesítéssel ismételte meg tavalyi harmadik helyezését, mely sorrendben a negyedik bronzérme a szegedi felnőtt férfi vízilabdának, s amely Euroliga-indulási jogot jelent számára, míg a múlt évben ötödik Honvéd egy pozíciót javítva a negyedik lett, s a második számú kontinentális sorozatban, a LEN Kupában indulhat, amelyben a legutóbbi kiírásban az elődöntőig jutott.

Férfi vízilabda OB I, 3. helyért, visszavágó:

Szeged Beton - Groupama Honvéd 4-3 (1-1, 0-2, 0-0, 3-0) Szeged, újszegedi sportuszoda, 300 néző. Vezeti: Fekete, Füzesi. Szeged Beton: BAKSA - KISS CS. 1, YOUNGER 1, TÖRÖK 1, KAYES 1, Somogyi, Molnár T. Csere: Németh (kapus), Komlósi, Varga P., Lehmann, Juhász, BUSILA. Vezetőedző: Kásás Zoltán. Honvéd: GERGELY - TÓTH M. 1, GÓR NAGY 1, Jansik, Salamon, SZIVÓS 1, Hárai. Csere: Bátori, Angyal, Hangody. Vezetőedző: Vad Lajos. Gól - emberelőnyből: 1/7, ill. 1/10. Ötméteresből: -/1, ill. -/-. Kipontozódott: Komlósi (22'), ill. Szivós (31' - cserével végleg). Bajnoki harmadik helyezett: kettős győzelemmel, 14-9-es összesítéssel a Szeged Beton.
Kásás Zoltán: "Felkészültünk a Honvédra, az volt a lényeg, hogy ne tudjanak lefordulni rólunk, lévén egy pörgősebb, gyors csapatról szó. A taktikának ezt a részét sikerült is megvalósítanunk, azt viszont nem terveztük, hogy három és fél negyeden keresztül nem lövünk gólt. Szerencsére a végén ez sikerült, így győzni tudtunk. Örülök a harmadik helyezésünknek és az Euroligában való újabb szereplési lehetőségnek amit ezzel sikerült kivívnunk."
A remekül játszó Kiss Csaba értékeli a visszavágót:

19.10: Ünnepélyes eredményhirdetés következik. Szivós Márton kapja meg a gólkirálynak járó serleget idei 85 bajnoki góljáért. Ezután a Szeged Beton férfi vízilabdacsapata kapja meg a 2010-2011-es szezon bajnoki harmadik helyéért járó bronzérmeket. 32. perc: Szivóst cserével végleg kiszórják! Török pedig elől lő egyet középről, 4-3! Bátori még rásuhint messziről, Baksáé! Itt a vége! Megvan a bronzérem! És megvan az Euroliga! 31. perc: Török suhint rá, kapufa! Eladja a Honvéd, feladja a Honvéd. Most már ők is látják, hogy nem lesz meg a bronz. pedig volt rá némi esélyük, azt kell mondjuk... 30. perc: Kayes ellen kontra, Bátori meg pontatlanul végzi el a szabadot. JOE KAYES!!! Micsoda gól???!!! Lejárna az idő, Kiss Csaba passzol neki 8 méterre a kaputól védővel a nyakán és Józsi csavar egyet a bal alsóba!!! 3-3! 29. perc: Younger messziről, Gergely véd, kipattanóra mozdul Molnár, lenyomják, ötös!!! Kiss Csaba előbb Gergelybe, a kipattanót a jobb alsóba! Eldőlt! 2-3! Salamon lő, Baksa véd! Aztán miénk a labda! 28. perc: A Honvéd is szenved... A Beton is, most kontrát fújnak a bírók. Molnárt szórják ki, miközben Vad lajos időt kér. Tóth Márton hagyja ki a fórt, illetve Baksa és a kapufa véd! 27. perc: "Feri! Lődd már el a fórt! Írásba adjam?" - szól Vad Lajos taktikai utasítása Salamonnak, miközben elszórakozunk egy újabb támadást. Jó bekk, jöhetünk ismét. Molnár átküzdi magát a védőn, aztán elejti a labdát a kapussal szemben... 26. perc: Nem jutunk közel a kapuhoz, Kiss Csaba messziről, Gergely véd. Óriási szurkolás kezdődik. Török úszik meg a bal oldalon, Bátori gyötri, felérnek a védők. 25. perc: Ráúszás... Béci elhozza! El is adjuk... Tóth Márton az orrunk elől jó 15-16 méterről emeli rá, Baksa visszaér, fölé tolja. Busila kiáll. Kontrában hal el a Honvéd-akció. Vége a harmadik negyednek. Kisebb vita alakult ki, hogy lejárt-e az idő, ugyanis 20 mp-cel a vége előtt volt a kiállítás és az időkérés is. Az óra szerint a fórból még van 1 másodperc, azaz a meccsből is kellene legyen, s így elvileg a gól is időn belül született... 24. perc: Gólképtelenség ez a meccs, a Honvéd ideje is lemegy. Aztán Varga szemfüles passza után Younger csavar centerből, de már kiszórják róla Bátorit, de kár... Szegedi időkérés, fór. Ki kell használni! Kiss Csaba időn túl dob rá, a gól érvénytelen... 23. perc: Egyszerűen képtelenek vagyunk gólt lőni, Kiss Csaba int Töröknek, ússzon vissza, aztán lő, gyenge, Gergelyé. 22. perc: Busila óriási elszántsággal lő kapura 7 méterről Gergely óriásit véd. Kipattanó Kiss Csabáé, már csavar is, de véd ismét Gergely. Már belefújtak, a gól se ért volna. Időt kér a Honvéd. Komlósi kipontozódik, miután Jansikot fojtogatta centerben. Baksa óriási védése megnt! 21. perc: Újabb Baksa-bravúr! Távoli lövés, blokkol a Honvéd, aztán megúsznak, Baksa jól jön ki. 20. perc: Somogyi játszana be Kayesnek aki épp fuldokol, Gór Nagy levadássza a labdát. 19. perc: Molnár blokkol remekül, jön a Beton. Nem sikerül gólt szerezni. Talán most, egy kontra után? 18. perc: Eladjuk a labdát, majd Salamon lő nagyot, Baksa ismét remekül véd. Támadásban elképesztően tompa a Beton, így nem lehet nyerni... 17. perc: Ráúszás... Elhozzák a vendégek. Salamon váratlanul lő, Baksa bámulatosan véd! Félpályáig kitolva a Honvéd. Komlósi kimegy, fórba kerülnek egy cseles centerezéskor, de óriási kapufát lő Gór Nagy. "Meglesz ez, meglesz!" - mondja magabiztosan Tóth Márton Gór Nagynak a medence széléhez kiúszva, épp a sajtósok előtt. Reméljük csak az elbizakodottság szól belőle. Egyelőre gyenge a hazai fórkihasználás - szokás szerint, ám a vendégeknél sem jobb. Töröknek, és a Honvédnál Angyalnak van két hibája. Jobb folytatásban bízunk ebben a hidegben.Szünet. 16. perc: Lejáró támadóidővel Szivós lő távolról egy szabaddobást, Baksáról lepattan, becsorog... 1-3. Kiss Csaba ront elől, csúnyán fölé suhint. Utolsó másodpercig kijátsszák a vendégek az utolsó támadást, Szivós lő középről, kapufa... Köszönjük... 15. perc: Somogyit blokkolják közvetlen közelről, majd centerezik, Molnárról Angyal száll ki. Ismét elrontjuk, eladjuk a labdát... 14. perc: Younger a lejáró idővel lő, Gergely szépen mozdul rá és hárít. Gór Nagy kényszerítőzik Háraival, majd miután visszakapja a labdát be is vágja középről, 1-2. 13. perc: Szétszakad a pálya, a Honvéd úszik meg, de visszaérünk sikerül Baksának labdát szerezni. Nyílt védekezés a vendégeknél, a kapu közelébe sem jutunk... Szivós nagy lóba után jócskán fölé középről. Nem volt kinek adni... 12. perc: Eredménytelen az újabb hazai akció. Török másodszor megy ki, de ez is kimarad. Juhász megúszik és fejbe lövi Gergelyt... 11. perc: 4. fórunk is kimarad, Jansik szállt ki egy időre, de Gór Nagy blokkolja a lövést. Youngert szórják ki, de a Honvéd sem él a lehetőséggel, csak két kapufára futja. 10. perc: Megint lemegy az idő, Komlósi jócskán fölé suhint messziről. Younger és Busila jól szerel hátul a center elől. 9. perc: Török Béci hozza el ráúszáskor a lasztit. Lejár a támadóidő, rossz az előrepassz. Jön a Hnvéd és jön Baksa labdát szerezni. Vége az első negyednek.8. perc: Kontra után Salamon mellé lő, próbálunk megúszni, Komlósi passzába nyúlnak bele, de Angyalt szórják ki. Papesz üresen volt de nem látta meg senki. 7. perc: Komlósit állítják ki, Hárai kap remek passzt a bal oldalon és a hosszúra lő, Baksa elképesztő reflexvédéssel hárít. 6. perc: Baksa újabb bravúrja. Tóth Márton áll ki, jól látja meg Kiss Csaba Youngert bal oldalon, aki köszöni a passzt és be is vágja! 1-1! 5. perc: Lejáró támadóidővel ellőtt labdát hárít Baksa. Younger lő messziről középről, vízről pattan fölé... 4. perc: Blokkolt Honvéd-löket után jöhet a Beton. Hosszasan járatja a labdát a Beton, jó a vendégek védekezése, nincs fór, Török eladja végül... 3. perc: Kontrát fújnak. Ideges a kezdés. Hárai lövését Baksa hárítja! Salamont szórják ki, kijátsszuk a fórt ám lefújják Kayes húzását, ami amúgy is kapufa... 2. perc: Megint pontatlan a támadásunk. Younger szerezne labdát, de Törököt szórják ki Hárairól. Tóth Márton használja ki a fórt, lepattintott lövése utat talál a hálóba, 0-1... 1. perc: Ráúszás... Younger elhozza Salamon elől! Török lövését védi Gergely. Hátul jó védekezés, ismét Török. 17.55: Kezdődnek a bemutatások. Szólnak a dudák, a rossz idő dacára vagyunk vagy 300-an. Hamarosan kezdünk. 17.45: A Honvéd nevezettjei között Mátyás helyett Vereczkey kapott helyet ezúttal. A Betonnál nincs változás a megszokotthoz képest. 17.35: Sok szeretettel köszöntjük Kedves Olvasóinkat az újszegedi sportuszodából! Nincs túl jó idő de pólósaink már rendületlenül melegítenek a vízben, készülve az utolsó csatára, amely reméljük sima ügy lesz és egy jó Beton-gála, bronzérmekkel a végén. Hajrá, Szeged!

Korábban írtuk:

A Szeged Beton megszerezheti története negyedik bronzérmét a bronzcsata hétfő este 18 órakor az újszegedi sportuszodában kezdődő visszavágóján a Honvéd együttese ellen. A nehezén túl van a csapat, Kásás Zoltán legénysége pénteken magabiztos győzelmet aratott a Kőér utcában, így a hétfő esti meccs szinte formalitásnak tűnhet. No persze azokért a bronzmedalionokért és az Euroliga-indulásért még le kell játszani az esti minimum 4x8 percet - hosszabbításra és/vagy vendéggyőzelemre talán csak a legvérmesebb Honvéd-drukkerek gondolhatnak - azonban a pénteki 10-6-os idegenbeli győzelem után aligha valószínű, hogy Vad Lajos együttese kerül ki győztesen a párharcból. Pénteken remekül játszottak Molnár Tamásék, remek védekezést mutattak be a Honvéd otthonában, ahol ebben a szezonban még nem tudtak nyerni korábban, egy alapszakaszbeli hatgólos vereség (6-12) és egy rájátszásbeli döntetlen (9-9) volt a mérlegük. Ugyanígy a Honvéd sem tudott nyerni Újszegeden: az alapszakaszban 10-7-es hazai diadal, a rájátszásban egy újabb döntetlen (10-10) született. A hétfő esti találkozó a diákok és nyugdíjasok mellett ezúttal a hölgyek is ingyenesen tekinthetik meg - remélhetőleg az időjárás is kegyeibe fogadja a sportbarátokat. Szombaton, a döntő első mérkőzésén az Eger elvesztette veretlenségét a Komjádi uszodában a Vasassal szemben, ám a 8-7-es angyalföldi győzelem jelentette egygólos hátrány aligha számít ledolgozhatatlannak Gerendás György együttese számára.