Egyetem
Egy régészkatona, egy elsüllyedt hajó és Báthory oklevele
Ez a tartalom archív! A cikkben szereplő információk a megjelenés óta megváltozhattak.A két kötet a szegedi és a veronai egyetem együttműködésének újabb eredménye az Aranybulla (1999) és a Dante-kódex (2006) után, sőt, területi érintettség révén a kolozsvári egyetem szakemberei is bekapcsolódtak a munkába.
Egy művelt katona, Giuseppe Ariosti a 18. században az egykori Dacia provincia (ma Erdély), a hajdani Gyulafehérvár területén állomásozva római kori feliratos kövekre bukkant, amelyeket le is rajzolt (az eredeti kódex most a veronai Biblioteca Capitolaréban található), majd elküldött veronai barátjának, aki azonnal értesítette Bécsben az akkori császárt, VI. Károlyt. A császár elrendelte a kövek Bécsbe szállítását. 47 kő érkezett meg, és a Hofbibliothekban kapott helyett, további 17 nem ért célba, mert Szegednél elsüllyedt az egyik hajó. Legutóbb tavaly előtt, a modern technikát is bevetve próbálták megtalálni a köveket Visy Zsolt régészprofesszorral – sikertelenül.
Két kötet született, az egyik az Ariosti által megjelenített kövek és leírások fakszimilekiadása, a másik az azt kísérő, képekkel illusztrált tanulmánykötet, melynek szerzői a 18. század elejének erdélyi és szegedi kultúráját, régészetét az itteni szellemi és földrajzi viszonyokat, s azok mai hatását vizsgálják. A 17 szerző közül négy kolozsvári, négy szegedi (Balázs Mihály, Kiss Tímea, Sípos György, Pál József). Az értekezések között megtaláljuk a kövek pontos leírását, de olvasható tanulmány a Tisza medrének alakulásáról is – mondta el a bemutatón Pál József, a kötet egyik szerkesztője. Olasz munkatársa, Gian Paolo Marchi elmondta, Aristoi könyvének története is érdekes. Napóleon 1797-ben szerette volna saját kultúráját antik kövekkel is gazdagítani, így Veronából Párizsba vitette a kötetet, és csak 1816 után került vissza az olasz városba.
Csorba László, a Nemzeti Múzeum főigazgatója köszöntőjében hangsúlyozta: Aristoinak a római kori feliratokat tartalmazó kövekhez való vonzódásában a “reneszánszot”, annak klasszikus értelmét érhetjük tetten, az ókor újra felfedezésének vágyát. Szörényi László, az MTA Irodalomtudományi Intézetének igazgatójától megtudtuk, vannak még rejtélyek Aristoi feljegyzései között. Ilyen például az, hogy vannak olvashatatlan, a katona számára ismeretlen betűk. Ezek vélhetően az akkori közel-keleti lakosság által használt sémi betűk lehetnek.
Báthorytól 1872-ig
A Szegedi Akadémiai Bizottság Székházában Szögi László és Varga Júlia egyetemtörténeti munkájának első kötetét mutatták be. A közel 400 oldalas kiadvány a Báthory-féle kolozsvári alapító levél (1581. május 12.) kiadásától 1872-ig követi végig a kolozsvári felsőoktatás többször megszakadó, majd újra induló történetét. A több évszázados folyamat során a bölcsészeti és teológiai karral rendelkező akadémia indulásakor az egyetlen felsőoktatási intézmény volt Magyarországon, 1872-re négykarú, modern tudományegyetemmé vált, ekkor az ország második egyeteme lett. A kötetet Szögi László, az ELTE Egyetemi Könyvtár főigazgatója és Varga Júlia, az ELTE levéltárának igazgatóhelyettese jegyzi. A kötetet színes illusztrációk díszítik, s az eredeti dokumentumok magyar nyelvű fordításával zárul, ezek közül több a mostani kutatások során került elő. Az Egyetemtörténeti Bizottság további kötetek kiadását tervezi. A könyvet Makk Ferenc történészprofesszor és Csernus Sándor bölcsészkari dékán mutatták be.Kommentek
Egyetem
Szegeden is megtartják a kínai lampionünnepet
Ez a tartalom archív! A cikkben szereplő információk a megjelenés óta megváltozhattak.A Konfuciusz Intézet szervezésében.
Egyetem
Világhírű kutatókkal találkozhatnak a Szegedi Tudós Akadémia diákjai
Ez a tartalom archív! A cikkben szereplő információk a megjelenés óta megváltozhattak.A Nobel-díjasok és tehetséges hallgatók találkozójára tizenharmadik alkalommal kerül sor.
Egyetem
A szegedi egyetemen is készülnek a Ritka Betegségek Világnapjára
Ez a tartalom archív! A cikkben szereplő információk a megjelenés óta megváltozhattak.Február 24-én, a József Attila Tanulmányi és Információs Központban.
- Közélet2019.01.22.
Te ráismernél az 1986-os Szegedre? – igazi időkapszula került fel az internetre
- Közlekedés2019.02.11.
A buszos elnézte az utat, majd elakadt a körforgalomban – videó
- Közélet2019.01.28.
50 éve várnak – kinyitják a szegedi időkapszulákat?
- Közélet2019.01.21.
Múltidéző 24. rész: 44 éve szűnt meg a Szegedi Kisvasút
- Hírzóna2019.01.21.
Pőcze Tünde őrnagy lett az év iskolarendőre Csongrádban
- Közélet2019.01.22.
Mi a hiba a képen???
- Közélet2019.02.12.
Múltidéző 27. rész: A Stühmer édességbolt
- Politika2019.01.26.
Botka László szerint előny, hogy Szegeden nincs nagy ipar