Új veszélyzónában a világgazdaság

Új veszélyzónába érkezett a világgazdaság a Világbank elnöke szerint. Robert Zoellick úgy véli: Európának, az Egyesült Államoknak és Japánnak kemény döntéseket kell meghoznia, hogy ne rántsák magukkal az egész globális gazdaságot.
"Ha Európa, az Egyesült Államok és Japán nem viselkedik felelősségteljesen, akkor nemcsak magukat rántják a mélybe, hanem az egész világgazdaságot" - mondta
Zoellick
a George Washington egyetemen tartott előadásában. "Ezek az országok túl sokáig halogatták a kemény döntések meghozatalát, ezáltal csak néhány igen fájdalmas intézkedésre csökkentve a lehetőségeket" - fejtette ki a bankelnök. Zoellick szerint az európai államok nem képesek a közös felelősségvállalás elismerésére, Japán tartózkodik a szükséges gazdasági és szociális reformoktól, az Egyesült Államokban pedig politikai érdekellentétek hátráltatják a rekord mértékű költségvetési hiány csökkentésére irányuló törekvéseket. Zoellick leszögezte:"Ha nem alkalmazkodunk a változásokhoz, nem emelkedünk a rövid távú politikai érdekek fölé, és nem vesszük tudomásul, hogy a hatalom felelősséggel jár, akkor veszélyes áramlatba sodródunk". A Nemzetközi Valutaalap és a Világbank a jövő héten tart közös tanácskozást, amelyen az európai adósságválság lesz az egyik központi téma.