
Az MDF Csongrád Megyei Szervezete sajtónyilatkozatban hívja fel a figyelmet az egészségügy finanszírozásának átalakítására: áfa-visszatérítést javasolnak. A közlemény alább olvasható.
Az elmúlt hetekben lezajlott egészségügyi viták is azt mutatják, szükség van az egészségügy finanszírozásának átalakítására. Az MDF ezért kezdeményezi, hogy a közfinanszírozott egészségügyi intézmények automatikusan kapják vissza a befizetett áfát. Létezik egy EU-irányelv, amely előírja, hogy az egészségügynek adómentesnek kell lennie. Ebben az értelemben az adómentesség azt jelenti, hogy az egészségügyi szolgáltatásokra nem szabad áfát felszámolni. Magyarországon a kórházak végfelhasználónak minősülnek és ezért nem tudják visszaigényelni az áfát, ez pedig többletkiadást jelent a számukra. (Pl.: Ha a kórház 1000 forintért vásárol terméket, akkor 1250 forintot fizet - gyógyszer esetén 1050-et -, ha azonban 1000 forintért végez egészségügyi szolgáltatást, akkor „csak” 1000 forintot kap azért, vagyis a 250 áfát elveszítette, azaz bekerül a költségvetésbe a járulékból befizetett összeg jelentős része. Az áfa-emelés miatt idén megemelkedett ez az összeg.) Az MDF szerint ez a helyzet akadályozza a színvonal emelését, a minőség javítását, a beruházásokat, a tőkebefektetést, a szolgáltatók közötti versenyt. Több országban megoldották már ezt a kérdést azzal, hogy visszajuttatják az áfának megfelelő összeget a közfinanszírozott egészségügyi intézményeknek. Például Olaszországban a kórházak visszakapják juttatás formájában az áfát. Az olasz kormány célja ezzel az intézkedéssel a professzionalizmus bevezetése és a minőség javítása volt az egészségügyi ellátást kiszolgáló tevékenységek körében. Ausztriában 1997-óta külön törvény létezik az áfa visszajuttatására (Beihilfengesetz). Ez a megoldás a növekvő bevételekből az egészségügyre fordítható többletforrások tisztességesebb elosztását teszi lehetővé azzal, hogy az intézmény által áfára valóban elköltött összeget juttatja vissza, ösztönözve ezzel a fejlesztéseket, a színvonal javítását. Az élelmezés javítását is célzottan segíti elő, egyszerűbb és pontosabban számolható, mint bármely „pántlikázott” összeg odajuttatása. Az ESKI árinformációja szerint az egészségügyben a vissza nem igényelhető áfa 40,43 milliárd forint volt. Az egészségbiztosítási alap kiadásainak 2,4 százaléka, a természetbeni ellátásokra kifizetett összeg mintegy 3,4 százaléka a vissza nem igényelhető áfa. Összességében mintegy 30-35 milliárd forintot tenne ki tehát a teljes visszajuttatandó összeg. A Magyar Demokrata Fórum úgy látja, a költségvetés jövő évi helyzetétől, a várható járulékbevételektől függően a rendszert fokozatosan is fel lehet építeni, tehát évente növekvő arányban térítheti vissza a költségvetés a biztosító által finanszírozott egészségügyi ellátások áfa tartalmát.
Szeged, 2009. október 30.
Ványai Éva A Szegedi Közgyűlés tagja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.