Egyetem

Évente több millió fertőzés – fókuszban a számítógépes vírusok

Évente több millió fertőzés – fókuszban a számítógépes vírusok

2013. április 7., vasárnap
Évente több millió fertőzés – fókuszban a számítógépes vírusok

IT-biztonságról kezdőknek – 5. rész

Az előző részben áttekintettük, hogy hogyan védhetjük meg adatainkat a nem szándékos károkozás, meghibásodások ellen. A mai részben a szándékos károkozás, illetve ennek egyedi formájáról, a számítógépes vírusokról olvashatnak.

A téma statisztikák szerint aktuális, mivel a számítógépes vírusok fő területe ma még a PC-ökorendszer. Szerényebb statisztikák (lásd

ITT

vagy

ITT

)szerint is több millió fertőzés következik be évente. A vírusok céljairól már beszéltünk az előző részekben. A vírusírás egy igen kreatív műfaj, az innováció itt napi szintű, mivel a vírusok a PC-n futó operációs rendszer, illetve az operációs rendszer által biztosított környezetben futó szoftverek biztonsági hiányosságait, vagy a felhasználók naívságát, figyelmetlenségét használják ki - magyarázta portálunknak

Bilicki Vilmos

, az SZTE Szoftverfejlesztés Tanszékének adjunktusa. A vírusok klasszikus osztályozási/kategorizálási rendszere, mint a bootvírus és társai ma már nem megfelelőek. Ma a vírusokat leginkább a tevékenységük alapján szokták kategorizálni. A kártékony tevékenységek fontosabb kategóriái: – Kémprogramok, adathalász programok (spyware, pishing): ez esetben a cél a felhasználói információk begyűjtése, kicsalása (jelszó, PIN-kód, bankkártyaadatok stb.) – Kéretlen reklám programok (AdWare): a cél a felhasználó számára reklámfelületek felmutatása, akár úgy is, hogy a hagyományos kereső oldal helyett egy arra nagyon hasonlító, de vírus készítője által kiválasztott oldalakat visszaadó oldalt mutató böngészőt futtatnak. – A gépfeletti irányítást átvevő program (Rootkit, Trojan, …): A cél a gép erőforrásai feletti irányítás átvétele. Így a gépről más gépeket támadhatnak meg, kéretlen leveleket küldhetnek illetve az előzőleg felsorolt tevékenységeket is nyugodtan űzhetik…

Vírus és féreg

Egy technológiafüggő osztályozás még valamennyire használatban van, ez a kártékony programok mint általános kategória felosztása vírusokra (angolul: virus) és férgekre (angolul: worm) - sorolta az informatikus. A vírusok jellemzően valamilyen a felhasználó által végzett helyi művelettel kerülnek a gépre, például USB-meghajtón, míg a férgek a hálózaton keresztül gyakran a felhasználói interakció nélkül tudnak a gépre kerülni. Laikusok számára a vírus tevékenysége igen rejtélyes, titokzatos, pedig végső soron csak egy egyszerű, vagy bonyolultabb utasítássorozatról van szó amely egy olyan parancssort is tartalmaz, melyre a megtámadott szoftver készítői nem készültek fel. Ezen nem tesztelt utasítássorozatokat keresik a vírusok gyártói és igen kitartó, szorgalmas munkával próbálják úgy használni ezeket, hogy az általuk megkívánt működést elérjék. Ilyen lehet a rendszergazdai jogosultságok vagy valamilyen szoftver telepítéssel és futtatással bíró jogkör megszerzése.

Vírusirtóteszt

A szakember kiemelte, a vírusok elleni védekezés ma már komoly iparág. Az alapvető eszköz a vírusirtó, illetve az egyes vírusok eltávolítására számos egyedi eszköz használható. Jónéhány vírusirtó létezik, kezdve az ingyenestől egészen a központilag felügyeltig. A vírusirtók összevetésére számos metrikát használnak. Egy ilyen a különböző típusú vírusok ellen nyújtott védelem, egy másik az adatbázis frissítések gyakorisága. Az egyik legismertebb összetett metrikák mentén kiértékelő csapat eredményei az

http://www.av-test.org/en/home/

oldalon találhatóak meg. Az itteni eredmény és a népszerűségi lista nem mutat különösebb korrelációt (lásd

ITT

). A viszonylag rossz eredményeket produkáló Microsoft Security Essentials ma a piacvezető. A tesztek és tesztek között persze vannak különbségek. Az említett tesztben alkalmazott metodológia megkérdőjelezhető (a különböző vírusokat nem rangsorolták kártékonyságuk szerint). Mit tegyen egy otthoni felhasználó a vírusfertőzés elkerülése ellen? Erről egy listát már adtunk az első cikkünkben. Ezen lépések közül az egyik legfontosabb a megfelelő vírusirtó kiválasztása és telepítése.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.